luni, 6 octombrie 2014

Salata cu ghebe

Cu ani in urma, aceasta salata nu lipsea din camara noastra. In ultima perioada nu a mai fost pregatita deoarece fiind doar eu cu mama nu se prea manca. Totusi am ales acum sa fac cateva borcanele ca tot ii povesteam sotului de ea, insa nu stia cum este. A gustat, chiar a mancat, i-a placut si acum o pregatesc an de an! Este o bunatate ce poate fi consumata simpla sau ca si garnitura langa un piure, o friptura, gratar...:)

Ingrediente:
  • 1,5 kg ghebe (de preferat este sa folositi din alea micute, sunt mai aspectoase)
  • 4 gogosari mari
  • 3 cepe
  • 2 morcovi potriviti
  • 2 cani cu apa
  • 1 cana otet
  • 4 linguri zahar
  • 1 lingura sare mare
  • 100 ml ulei
  • boabe de piper
  • 2-3 foi de dafin
Mod de preparare: 
Spalam bine borcanele cu apa fierbinte si le punem la scurs cu gura in jos, pe un prosop curat (mie mi-au iesit 4 borcane de 800 gr).
Curatam ghebele, le spalam in multe ape, apoi le punem la fiert pentru 15-20 de minute. Cand sunt gata le scurgem de apa.
Ceapa o curatam, o taiem pestisor, gogosarii ii curatam de seminte si ii taiem fasii subtiri si mici.
Decojim morcovul si il dam pe razatoarea mare.
Intr-o oala punem apa, otetul, uleiul, zaharul, sarea, boabe de piper si foile de dafin rupte bucatele.
Transferam totul pe foc si cand incepe sa clocoteasca adaugam ceapa.
O lasam sa fiarba 3-4 minute, apoi punem morcovul si gogosarul pentru alte 3-4 minute.
Incorporam buretii, amestecam si lasam totul sa fiarba cam 5 minute.

Oprim focul cand este gata.
Punem salata fierbinte in borcane si zeama ca sa o acopere.
Infiletam capacele, invelim borcanele intr-o patura si le lasam pana a doua zi acolo, cand le ducem la rece.
Pofta buna!O bunatate pentru iarna!





sâmbătă, 4 octombrie 2014

Foi cu miere

Ador prajiturile cu foi, as manca non-stop din aceste delicii, dar zau daca imi place sa fac foile. Mi se pare ca iti trebuie forta in maini sa intinzi foile, iar mie asta imi lipseste, si din aceasta cauza fac rar, dar rar de tot astfel de prajituri. Poftesc la ele dar prefer sa zic pas...Insa m-a incumetat acum, dar prea curand nu mai prestez asa ceva :)))...Prea buna, prea grozava, prea se topeste in gura :x

Ingrediente:
Pentru foi:
  • 50 gr untura
  • 5 linguri miere 
  • 3 linguri zahar
  • 2 oua
  • 3 linguri lapte
  • 7 gr praf de copt
  • un praf de sare
  • 450-500 gr faina 
  • 2 lingurite zahar pudra cu pastai de vanilie

Pentru crema:

  • 450 ml lapte
  • 3 linguri zahar
  • 3 linguri amidon
  • 2 galbenusuri
  • 1 pastaie de vanilie
  • 150 gr unt 85% grasime
  • 1 borcan mic de gem acrisor (eu am folosit de prune)
  • zahar pudra
Mod de preparare:
Foile: (pentru o tava de 24/37 cm)
Intr-un bol punem ouale, zaharul, mierea, zaharul cu pastai de vanilie si untura.
Toate acestea le batem cu un tel pe baie de aburi.
Adaugam laptele, apoi dam bolul deoparte si il lasam sa se racoreasca putin compozitia.
Presaram praful de copt, sarea, apoi faina treptat, pana obtinem un aluat omogen si usor de lucrat.
Nu il framantati prea mult pentru ca o sa devina prea elastic, este suficient 3-4 minute.

Impartim aluatul in patru parti egale.
Luam prima foaie, o intindem direct pe dosul tavii, o intepam cu furculita si o coacem in cuptorul incins, la o temperatura potrivita, 5-6 minute. La fel procedam si cu celelalte. Le lasam sa se raceasca.
Crema:
Mixam galbenusurile cu zaharul, amidonul, 5-6 linguri de lapte si semintele de la pastaia de vanilie.
Restul de lapte il punem la fiert cu pastaia de vanilie, cand da in clocot, scoatem pastaia, incorporam amestecul de galbenusuri, dam focul la mic si amestecam continuu pana se ingroasa, ca o budinca.
Tragem crema de pe foc, o acoperim cu o folie si lasam sa se raceasca.
Peste crema rece, punem untul, de la temperatura camerei, taiat bucatele. Mixam pana obtinem o crema fina.

Asezam prima foaie intr-o tava, punem jumatate din crema si o nivelam.
Venim iar cu foaie, gemul (cautati sa folositi unul mai putin curgator, al meu era cam moale), foaie, restul de crema si ultima foaie.

Presam putin cu mana si dam prajitura la rece. O pudram cu zahar si servim.
Sa aveti pofta!
Sursa de inspiratie foi








miercuri, 1 octombrie 2014

Turte umplute

O cina absolut delicioasa, cam asa a fost pentru noi. Turtele bunicii, umplute, calde, cascavalul care curge, nu se compara cu nimic, si nici nu mai e nevoie de alt preparat langa. Merita incercate ;)


Ingrediente:
  • 450 gr faina
  • 2 linguri smantana
  • 1 cana lapte caldut
  • 25 gr drojdie
  • 1 lingurita zahar
  • un praf de sare
  • 3 linguri ulei
  • 7 felii muschi file
  • 1 borcan mic de ciuperci taiate
  •  150-200 gr cascaval
Mod de preparare:
Cernem faina intr-un bol.
Frecam drojdia cu zaharul pana ce se dizolva.
Peste faina punem smantana, drojdia dizolvata si sarea.
Incepem sa framantam, turnam lapte putin cate putin, pana aluatul elastic, usor de lucrat si usor lipicios.
Punem uleiul si mai framantam cateva minutele.
Acoperim aluatul cu un prosop curat si lasam sa dospeasca cam o ora, la loc ferit de curent.

Spalam ciupercile, le punem la fiert cu putina sare si piper pentru 20 de minute, apoi le scurgem si lasam sa se racoreasca.
Cascavalul il trecem prin razatoarea mare, iar muschiul il taiem cubulete.
Aluatul dospit il impartim in noua bucati.
Luam prima bucata, o asezam pe masa presarata cu faina, intindem cu sucitorul o foaie subtirica, usor dreptunghiulara.
Pe o parte a foii punem ciuperci, muschiulet si deasupra cascaval ras, iar cu cealalta parte venim deasupra umpluturii si apasam bine capetele.

La fel procedam cu toate.
Incingem o tigaie antiaderenta, coacem turtele noastre la foc potrivit.

Le scoatem pe un platou si le servim calde!
Sa aveti pofta!








luni, 29 septembrie 2014

Catina cu miere

Catina contine o multime de antioxidanti, este o importanta sursa de Omega 7, care este de asemenea, foarte importanta pentru organism. Fructul de catina contine de doua ori mai multa vitamina C decat macesul si de 10 ori mai mult decat citricele. Alte vitamine prezente in fruct sunt A, B1, B2, B6, B9, E, K, P, F. Mai multe informatii gasiti pe internet. Oricum cine poate sa o consume sa nu ezita sa o faca, este posibil sa stea departe de medic si in plus, raceala nu se va putea prinde de voi.

Ingrediente:
  • 1,5 kg catina
  • 1 borcan si un sfert miere naturala (borcan de 800 gr)
Mod de preparare:
Catina o curatam bine de codite, o spalam cu apa calduta si o punem intr-o sita la scurs.
Bobitele scurse le trecem prin blender.
Pasta obtinuta o amestecam cu mierea, punem totul intr-un vas, amestecam din cand in cand, apoi dam la rece pana a doua zi.
Daca nu va plac semintele sau sa simtiti bucati de fructe, puteti trece prin sita pasta de catina si siropul rezultat sa il amestecati cu miere.
A doua zi, punem preparatul in borcane si il dam la rece.
In fiecare zi, timp de 10-14 zile, agitam borcanele.
Dupa acest timp catina cu miere este numai buna de consumat.
Sa fiti sanatosi ca asta este cel mai important!




sâmbătă, 27 septembrie 2014

Sos de legume pentru iarna

Un sos absolut excelent, gustos, se poate servi si pe paine daca va vine sa credeti. Desi am zis ca spun pas anul acesta pastei de gogosari, pentru ca au explodat preturile deodata, totusi am pregatit acest sos de legume pentru ca primisem cateva rosii de tara si erau cam moi. Am combinat eu ceea ce am crezut si asa a iesit aceasta bunatate, care, va da savoare supelor, tocanitelor, sosurilor, fripturilor...si altor preparate la iarna!

Ingrediente:
  • 2,2 kg rosii de tara
  • 3 kg gogosari si kapia
  • 5 cepe
  • 150 ml ulei
  • 1 lingura si jumatate sare mare
  • piper
  • 1 foaie de dafin
Mod de preparare:
Intr-o oala punem niste apa la fiert.
Spalam rosiile si cand apa din oala incepe sa clocoteasca, dam drumul rosiior si le lasam cam 2 minute la oparit.
Le scoatem cu o paleta, le punem intr-un bol sa se racoreasca, decojim pielita si indepartam cotoarele.
Gogosarii si kapia ii spalam, ii curatam de seminte si ii taiem bucati potrivite.
Curatam ceapa si o taiem in sferturi.

Trecem prin robot mai intai ceapa, apoi rosiile, iar la sfarsit gogosarii si kapia. Daca nu aveti robot le puteti da prin masina de tocat.
Intr-o cratita mai mare punem uleiul la incins, dam drumul cepei si rosiilor.
Le lasam cam 5 minute pe foc, adaugam pasta de gogosasi cu kapia, presaram sarea si putin piper proaspat rasnitat.
Focul la aragaz trebuie sa fie potrivit, amestecam des in sos cu o paleta de lemn si il lasam sa scada binisor. Eu l-am fiert cam o ora si 20 de minute.
La final adaugam foaia de dafin rupta bucatele si amestecam.

Tragem cratita de pe foc, iar in borcane bine spalate si uscate, punem sosul fierbinte.
Invelim borcanele intr-o patura si le lasam pana a doua zi asa, apoi le dam la rece.




joi, 25 septembrie 2014

Fasole boabe scazuta cu muschi de porc

Zilele trecute am primit niste boabe de fasole verzi, adica abia desfacute si le-am pus in pungute la congelator. Cum le puneam eu in pungute, stiam ca am niste muschi de porc scos la dezghetat sa fac ceva mancare si am zis ca ar cam merge perfect cu o fasole. Asa ca am oprit un castronel cu boabe de fasole, am pus legume, muschiuletul de porc, condimentat atat cat trebuie si a iesit o nebunieeee...

Ingrediente:
  • 1 castron fasole boabe verzi (sau fasole uscata, cand nu este sezonul boabelor verzi)
  • 500 gr muschi de porc
  • 1 morcov
  • 1 ceapa
  • 1/2 ardei kapia
  • 1/2 ardei galben
  • 1 rosie mare de gradina
  • 5 crengute patrunjel verde
  • 2 linguri ulei
  • sare
  • piper
  • 1 lingurita boia de ardei dulce
  • 1/2 lingurita cimbru uscat
  • 2 linguri pasta de tomate
Mod de preparare:
Spalam carnea, o tamponam cu un servetel si o taiem bucati potrivite.
Decojim morcovul, il dam pe razatoarea mare, ceapa o curatam si o tocam marunt.
Ardeiul kapia si cel galben, ii curatam de seminte, ii taiem cuburi, rosia o decojim de pielita si o tocam.
Patrunjelul verde il spalam, indepartam coditele si il tocam marunt.
Intr-o oala incingem uleiul, inabusim carnea de toate partile, apoi punem legumele pregatite mai sus in afara de rosie.
Lasam si acestea la inabusit circa 2 minute, apoi punem cam 4 cani cu apa.
Acoperim cu un capac, lasam sa fiarba carnea 20-25 de minute, apoi turnam boabele de fasole spalate bine si rosia taiata.
Condimentam cu sare, piper, boiaua de ardei dulce.

Lasam preparatul la foc potrivit, acoperit, pana ce carnea dar si fasolea sunt bine fierte, iar zeama a scazut suficient.
La final presaram cimbrul uscat, incorporam pasta de tomate si mai dam 3-4 clocote.
Inchidem aragazul, lasam fasolea noastra sa stea 10 minute acoperita, apoi servim, cu muraturi, cu ceapa rosie si cu ce ne mai place noua ;)