duminică, 4 martie 2018

Piept de rata cu sos de portocale

A fost pentru prima data cand am gatit rata, pentru ca imi doream sa fac altceva pentru ai mei. Nu am avut emotii in pregatirea ei, ma gandeam doar sa nu o fac in sange, ca stiam ca nu o vor manca ai mei, ca ii cunosc prea bine. Cum am facut, cum nu am facut, am reusit sa pregatesc un preparat foarte gustos, chiar wow, asa am auzit. Singurul lucru care nu mi-a placut, a fost ca a sarit grasime din tigaie pe aragaz in timpul rumenirii si nu prea suport aragazul murdar, in rest totul a decurs foarte bine.

Ingrediente:
  • 2 bucati piept de rata
  • 1 ceapa mica
  • 2 portocale mari
  • 80 ml vin alb
  • sare
  • piper
  • 1 lingurita boabe de piper de 4 culori
  • 1 lingura miere
Mod de preparare:
Pieptul de rata il spalati bine, apoi il stergeti cu niste servetele.
Pielea o crestati, presarati sare si piper pe ambele parti.
Intr-o tigaie puneti bucatile de piept, cu pielea in jos, abia apoi dati foc.
Focul sa fie potrivit si il lasati 4-5 minute in prima faza, apoi cand il intoarceti cu pielea in sus, il mai lasati 2-3 minute.

Intr-o tava tapetata cu hartie de copt, puneti bucatile de carne din tigaie, cu pielea in sus.
Le introduceti in cuptorul incins, la 180 de grade, pentru 11 minute. Daca doriti carnea mai in sange cred ca vreo 8 minute este suficient.
Cat timp sta pieptul la cuptor, pregatiti sosul.
In tigaia in care ati rumenit rata, eu am mai scurs putina grasime pentru ca mi s-a parut prea multa, puneti ceapa curata si taiata in sferturi.
O lasati 1-2 minute in tigaie, apoi o scoateti.
Stoarceti bine portocalele, sucul obtinut il turnati in tigaie.
Presarati sare, boabele de piper, lasati sa fiarba cam 3 minute la foc potrivit, apoi adaugati si vinul.
Cand sosul s-a ingrosat bine, puneti mierea, amestecati bine pana se dizolva si trageti sosul de pe foc.

Scoateti rata dupa cele 11 minute din cuptor, o puneti pe un tocator si o lasati 2-3 minute sa se odihneasca.
Feliati pieptul si il serviti cu sosul de portocale.
Ca si garnitura, am ales sa pregatesc niste cartofi trasi in unt cu ierburi aromatice.
Sa aveti pofta!




joi, 1 martie 2018

Prajitura cu crema de lime

Cand este vorba de prajituri cu citrice, sunt prima care ma abonez la o feliuta, pentru ca iubesc aroma citricelor, dar mai ales, imi plac cremele putin acrisoare. Aceasta prajitura a fost perfecta pentru mine, pentru toata familia! Un rasfat perfect pentru cei dragi dar si pentru musafiri, deci sa o incercati si voi!

Ingrediente:
Pentru blat:
  • 6 albusuri (sau 4-5 oua daca nu aveti albusuri)
  • 5 linguri zahar
  • 4 linguri ulei
  • 7 linguri faina
  • 1 lingurita praf de copt
  • 2 linguri zeama de lamaie
  • 2 lingurite vanilie
  • un praf de sare
Pentru crema:
  • 600 ml lapte
  • 2 linguri zahar
  • 6 linguri amidon
  • 70 gr ciocolata alba
  • 60 gr unt
  • 1 lime
In plus:
  • 3 linguri gem de caise
  • 120 ml frisca lichida
  • coaja rasa de lime
  • floricele din napolitana pentru decor
Mod de preparare:
Blatul: 
Albusurile le mixati spuma cu un praf de sare.
Cand s-au intarit, adaugati zaharul, mixati bine, apoi uleiul.
Adaugati faina, praful de copt, zeama de lamaie, vanilia si amestecati cu ajutorul unei palete, pana sunt toate incorporate.

Impartiti compozitia in mod egal, in doua boluri.
Ungeti cu ulei si tapetati cu faina, o tava de 22/22 cm.
Turnati prima parte de compozitie, o introduceti in cuptorul incins, la 180 de grade, pentru 10 minute.
La fel procedati si cu cealalta foaie de blat.
Le lasati sa se raceasca.
Crema:
Intr-o cratita amestecati laptele cu zaharul si amidonul.
Transferati cratita pe foc, amestecati continuu cu un tel pana se ingroasa crema ca o budinca.
Dati cratita deoparte, adaugati untul si ciocolata alba rupta bucatele.
Amestecati bine.

Acoperiti crema si o lasati sa se raceasca.
Cand crema s-a racit, adaugati coaja rasa de lime si zeama.
Tapetati cu hartie de copt tava in care ati copt blaturile.
Asezati prima foaie de blat, o ungeti cu gem de caise.
Puneti cam 2/3 din crema, o nivelati, asezati a doua foaie, restul de crema si o nivelati.
Frisca lichida rece, o mixati spuma.
Puneti frisca deasupra, o intindeti bine, apoi presarati coaja rasa de lime.

Dati prajitura la rece 3-4 ore, apoi o portionati, decorati cu flori din napolitana si este gata de servit.
Pofta buna!





marți, 27 februarie 2018

Tocanita cu ardei copti si linte

In aceasta perioada, imi place ca sa "profit", daca pot sa zic asa, de produsele din camara, ca doar nu am muncit degeaba in toamna. Combinand cateva ingrediente, am obtinut o tocanita super buna, ce poate fi servita asa de cei care tin post sau poate fi garnitura de langa o bucatica de carne.

Ingrediente:
  • 2 cepe potrivite
  • 1 borcan de 800 gr cu ardei copti
  • 1 cutie linte (eu am folosit de la Sun Food)
  • 1/2 cutie rosii decojite in suc propriu
  • 3 linguri orez
  • sare
  • piper
  • 3 linguri ulei
  • 2 catei de usturoi (doar daca va place)
Mod de preparare:
Ceapa curatata, o tocati marunt.
Ardeii curatati de cotor si seminte, ii taiati fasii, pastrati si zeama.
Lintea o scurgeti de zeama, o clatiti sub un jet de apa.
Rosiile decojite le tocati, iar orezul il spalati.
Incingeti uleiul intr-o cratita, puneti ceapa.
O innabusiti 2-3 minute, apoi turnati circa 300 ml de apa.
Acoperiti cratita si fierbeti ceapa 10 minute.
Dupa acest timp, adaugati ardeii cu tot cu zeama, lintea, rosiile si orezul.

Amestecati bine, presarati sare si piper.
Lasati sa fiarba la foc potrivit si acoperiti tocanita.
Amestecati din cand in cand, ca sa nu se prinda de fundul oalei.
Daca mai este nevoie de apa, mai adaugati, dar fierbinte.
Cand orezul este patruns, iar tocanita are consistenta cremoasa, pisati usturoiul si il puneti peste.

Amestecati, trageti cratita de pe foc si lasati-o 10 minute acoperita, apoi serviti! 
Puteti presara verdeata deasupra, asta este dupa preferinte!
Pofta buna!






sâmbătă, 24 februarie 2018

Chiroste cu branza

Mai mult ca sigur ati auzit de acest preparat, la noi in Moldova se numesc chiroste, in alte parti se numesc coltunasti sau piroste. Sunt niste bucatele de aluat, umplute cu branza, noi le umplem cu branza sarata, iar apoi sunt fierte in apa. In copilarie, de lasata secului, mancam asa ceva, erau presarate cu zahar sau cu nuca macinata si se zicea ca sunt o delicatese. Acum, printre atatea fineturi si prajituri cu creme, putine persoane mai fac chiroste de lasata secului, pe la tara se mai pastreaza traditia. Asa ca, dupa cativa ani, m-am hotarat si eu sa le pregatesc, ca sa imi mai aduc aminte de copilarie.

Ingrediente:
Pentru aluat:
  • 2 oua
  • 300 - 350 gr faina
  • 4-5 linguri apa rece
  • un praf de sare
Pentru umplutura:
  • 200 gr branza sarata de oi
  • 100 gr branza de burduf
  • 1 ou
  • 1 lingura de unt
Mod de preparare:
Aluatul:
Intr-un bol bateti ouale spuma cu sarea.
Adaugati faina treptat, amestecati cu lingura, iar cand se intareste, framantati cu mana.
Puneti 3-4 inguri de apa, ca sa se lege mai bine aluatul.
Cand devine omogen si nelipicios, inseamna ca este gata.
Umplutura:
Ambele feluri de branza le framantati bine si le amestecati cu oul.
Intindeti din aluat o foaie, nu prea subtire, dar nici prea groasa.
Taiati patrate potrivite, iar pe mijlocul lor puneti putina umplutura.
Prindeti de un colt al patratelului, il duceti peste umpluta in capatul opus, formand niste triunghiuri.
Le presati pe margine cu furculita.

Procedati astfel pana terminati tot aluatul.
Intr-o oala puneti 3-4 litri de apa cu un praf de sare.
Transferati oala pe foc, iar cand apa clocoteste, dati focul sa fie potrivit.
Puneti cateva chiroste in oala, asteptati sa se ridice la suprafata apei. 

Din acel moment le lasati cam 10-15 minute sa fiarba. Este bine sa testati una inainte sa le scoateti din oala.
Cand sunt gata, le scoateti cu o paleta si le fierbeti pe urmatoarele.
Puneti untul peste ele, atunci cat sunt fierbinti, le amestecati putin, dar usor sa nu le rupeti.
Se servesc calde presarate cu zahar, sau cu nuca, sau cu smantana, sau chiar simple.
Le acoperiti pe restul pentru a nu se intari.
Ies intre 15 si 18 de bucati din aceasta compozitie, depinde cat de mari le faceti.
Sa aveti pofta!




miercuri, 21 februarie 2018

Tort cu crema de capsuni si ciocolata

Combinatia de capsuni cu ciocolata mi se pare una din cele mai reusite si cele mai delicioase. Multa lume iubeste aceasta combinatie si cum am avut mana libera la pregatirea acestui tort, stiind ca persoana pentru care il fac nu este pretentioasa si iubeste mult dulciurile, am considerat ca este perfect si se pare ca nu m-am inselat.

Ingrediente:
Pentru blat:
  • 5 oua
  • 5 linguri zahar
  • 3 linguri ulei
  • 3 linguri iaurt
  • 8 linguri faina
  • 1 lingurita plina praf de copt
  • 2 lingurite vanilie
  •  un praf de sare
Pentru crema de capsuni:
  • 400 gr capsuni (am folosit congelate)
  • 3 linguri zahar
  • 3 linguri cu amidon
  • 250 gr mascarpone
Pentru crema de ciocolata:
  • 300 gr ciocolata cu 50% cacao
  • 350 ml frisca lichida
  • 3 linguri lichior de portocale
  • 1 lingura coaja rasa de portocala
Pentru decor:
  • rulouri cu crema de vanilie
  • decoratiuni inimioare
Mod de preparare:
Blatul:
Mixati galbenusurile cu zaharul, apoi puneti uleiul si iaurtul.
Adaugati faina, praful de copt si vanilia.
Albusurile le bateti spuma cu un praf de sare.
Cand sunt bine batute, le incorporati in compozitia de mai sus, cu ajutorul unei palete.

Ungeti cu unt si tapetati cu hartie de copt o tava cu diamentrul de 20 cm.
Turnati compozitia de blat, o nivelati si o introduceti in cuptorul incins, la 180 de grade pentru 25-30 de minute.
Faceti testul cu scobitoarea si daca este gata blatul, inchideti cuptorul, lasati usa intredeschisa pentru 10 minute, abia apoi scoateti blatul din cuptor.
Cand este rece, il taiati in 3 foi. Eu am copt separat cele 3 foi de blat, pentru ca mi se pare mai simplu.

Crema de ciocolata:
Intr-un bol de inox puneti ciocolata rupta bucatele impreuna cu frisca lichida.
Asezati bolul pe baie de aburi, amestecati continuu pana ciocolata este complet topita.
Cand este gata, puneti crema la frigider 3-4 ore.
Crema de capsuni:
Capsunile decongelate le faceti piure in blender.
Rasturanti piureul intr-o cratita, adaugati zaharul.
Transferati totul pe foc, amestecati pana zaharul este complet dizolvat si crema incepe sa dea in clocot.
Amestecati amidonul cu 3-4 linguri de apa rece, il puneti peste capsuni, amestecati repede si continuu pana se ingroasa ca o budinca.
Cand este gata, trageti cratita de pe foc, o acoperiti cu folie si o lasati sa se raceasca.
Cand este rece, adaugati mascarponele si le mixati pana sunt incorporate.

Scoateti crema de ciocolata de la frigider, o mixati pana devine spumoasa.

Luati o treime din crema de ciocolata intr-un vas, puneti lichiorul de ciocolata peste, coaja rasa de portocala si amestecati. Restul o pastrati la rece.
Asezati prima foaie de blat pe un platou, puneti un inel detasabil in jurul sau.
Puneti jumatate din crema de capsuni, o nivelati, iar foaie de blat, crema de ciocolata cu portocala, iar foaie de blat si restul de crema de capsuni.
Dati tortul la rece 3-4 ore.
Cu jumate de ora inainte de ornati tortul, scoateti crema de ciocolata de la rece.
Scoateti tortul dupa ce a stat la rece, indepartati inelul.

Ungeti marginea cu un strat subtire de crema de ciocolata, asezati rulourile unul langa altul, apoi le legati cu o panglica decorativa.
Restul de crema de ciocolata, o puneti intr-un pos, ornati deasupra, dupa plac, iar mijlocul il lasati gol, pentru a presara cateva decoratiuni inimioare.
Dati tortul la rece inca 1-2 ore, apoi puteti servi.
Pofta buna!





duminică, 18 februarie 2018

Strudele cu branza, stafide si piersici

Cand cei din familie au chef de ceva bun cu branza, sunteti salvati daca aveti niste foi de placinta prin congelator, ca imediat le puteti face pofta. Ai mei sunt innebuniti dupa dulciurile cu branza dulce, pot sa le fac in fiecare zi ceva care sa contina branza. De aceasta data am profitat de foile de placinta cumparate si mi-am facut si munca mai usoara, recunosc 😊😊😊.

Ingrediente:
  • 750 gr branza de vaci
  • 3 oua
  • 170 gr zahar
  • 3 lingura smantana
  • 1 lingura faina alba
  • coaja rasa de la o lamaie
  • 3 lingurite vanilie
  • 100 gr stafide
  • 3-4 jumatati de piersica din compot
  • 12 foi de placinta decongelate
  • ulei pentru uns foile
  • 1 ou pentru uns
  • zahar pudra
Mod de preparare:
Branza cu ouale si zaharul le puneti intr-un bol, le mixati bine.
Adaugati smantana, faina, vanilia si mai mixati 1 minut.
Piersicile scurse de sirop le taiati cubulete.
Le adaugati in branza, puneti si stafidele, coaja rasa de lamaie, amestecati cu o paleta.

Impartiti compozitia in 3 boluri in mod egal.
Faceti fiecare strudel din 4 foi.
Asezati prima foaie pe masa de lucru, o ungeti cu putin ulei, iar foaie, iar o ungeti cu ulei, foaie, ungeti cu ulei si iar foaie.
Puneti branza din primul bol, pe margine, pe latimea foilor.
Incepeti si rulati strans, iar la final bagati marginile de pe lateral in interior.
Procedati la fel si cu celelalte doua strudele.
Le asezati intr-o tava tapetata cu hartie de copt.
Bateti oul spuma si le ungeti cu ajutorul unui penson.

Le introduceti in cuptorul incins, la 170 de grade, pentru 40-50 de minute, pana se rumenesc frumos.

Cand sunt gata, le scoateti din cuptor, le lasati 5 minute sa se racoreasca, apoi le pudrati cu zahar.
Serviti daca va este pofta, atunci fierbinte!
Cand sunt putin caldute, le inveliti cu folie alimentara sa nu se intareasca.
Sa aveti pofta!