miercuri, 25 aprilie 2018

Oua scotiene

De mai bine de un an imi doream sa pregatesc aceasta reteta, dar parca niciodata nu mi se lega de maini. Mereu preparam altceva, mereu imi aparea alta reteta in cale, numai aceste oua nu. Sunt bune la micul dejun, la pranz sau cand vreti voi. Super gustoase ies si am zis ca o sa le fac mai des de acum, pentru ca au fost pe placul nostru.

Ingrediente:
  • 6 oua
  • 500 gr carne tocata ( porc cu vita am folosit)
  • sare
  • piper
  • boia dulce
  • 2 crengute patrunjel verde
  • 1 lingurita rasa praf de usturoi
  • 1 varf lingurita oregano uscat
  • faina alba
  • pesmet
  • ulei pentru prajit
Mod de preparare:
Intr-o cratita puneti niste apa cu sare, o transferati pe foc.
Cand apa incepe sa clocoteasca, adaugati 4 oua si le lasati sa fiarba 4 minute si jumatate.
Dupa ce ouale au fiert, le treceti pe sub apa rece, le spargeti putin, le treceti iar pe sub apa rece, apoi le decojiti cu grija.
Carnea tocata o amestecati cu sare, piper, boia dulce, oregano si praful de usturoi.
Incorporati si patrunjelul verde, tocat marunt.

Impartiti carnea in 4 parti egale.
Luati un ou fiert, o parte din carne, imbracati bine oul in carne. La fel procedati cu toate.
Intr-un bol bateti spuma cele 2 oua curde, cu putina sare.
Pe o farfurie puneti faina alba, pe alta pesmet.
Treceti ouale invelite in carne prin faina, ou batut, apoi prin pesmet.

Intr-o tigaie puneti mai mult unei si il incingeti.
Puneti ouale in tigaie, la foc potrivit si le rumeniti pe toate partile, pana este bine facuta carnea.
Cam 10 minute dureaza rumenirea lor.
Cand sunt gata, le scoateti pe un platou, pe care puneti servetele de bucatarie.
Le lasati sa se racoreasca usor, apoi puteti servi.
Cu o salata verde sau cu niste muraturi, sunt grozave!






joi, 19 aprilie 2018

Paine cu unt si seminte

O paine consistenta si foarte buna am pregatit eu in aceste zile! Cu multe seminte de la Sano Vita si unt, a iesit o pufosenie. Se rupe fasii, fasii precum cozonacul! Incercati reteta si o sa va convingeti!

Ingrediente:
  • 400 gr faina
  • 120 ml apa
  • 150 gr iaurt
  • 20 gr drojdie
  • 1 lingurita zahar
  •  50 gr unt
  • 2 linguri ulei
  • 1 lingurita rasa sare
  • mix 4 seminte (de la Sano Vita am folosit)
  • seminte de in (de la Sano Vita am folosit)
  • 1 galbenus de ou
  • 2-3 linguri lapte
Mod de preparare:
Drojdia o puneti intr-un bol micut cu zaharul si le amestecati pana se dizolva complet drojdia.
Intr-un vas cerneti faina, presarati sare.
Adaugati drojdia dizolvata, iaurtul, incepeti si framantati.
Turnati apa treptat, framantati pana obtineti un aluat omogen si usor lipicios.
La final puneti uleiul si mai framantati cat sa se incorporeze.
Acoperiti aluatul si il lasati sa dospeasca, pana isi dubleaza volumul.

Scoateti untul de la frigider, il impartiti cat este rece in 3 parti egale, il lasati la temperatura camerei.
Dupa ce aluatul a crescut, il impartiti in 3 bucati egale.
Presarati faina pe masa de lucru, luati prima bucata de aluat, o intindeti cu sucitorul intr-o foaie nu foarte subtire.
O ungeti cu o parte de unt, presarati mix de seminte, seminte de in, apasati putin cu mana.
Rulati bine.
Procedati la fel si cu celelalte doua bucati de aluat.
Impletiti cele 3 suluri obtinute, asezati painea intr-o tava tapetata cu hartie de copt.
O lasati cam 20 de minute sa creasca, amestecati galbenusul cu laptele, iar cu un penson ungeti painea cu acest amestec.

Introduceti painea in cuptorul incins, la 170 de grade, pana painea se rumeneste, cam 30-35 de minute.

Cand este gata, o scoateti din cuptor si o lasati sa se racoreasca putin, apoi serviti.
Eu nu am mai rezistat si dupa nici 10 minute am si taiat din ea, ca prea bine mirosea 😁😁
Pofta buna!








duminică, 15 aprilie 2018

Tarta cu crema cu lapte de cocos, caju si zmeura

Astazi vin cu o tarta super delicioasa.
Intai de toate, am sa va zic cateva cuvinte despre produsele Sano Vita, pentru ca am folosit din ele la aceasta tarta. Le-am descoperit cu 3-4 ani in urma, nu mai mult si imi plac foarte mult. Nu le-am folosit pe toate, daca asta va imaginati, ca nu poate sa ne placa totul pe lumea asta, dar am cumparat cateva din ele care m-au atras, stiind ca sunt sanatoase si am ramas placut impresionata de ele. De la amestecul de legumele uscate, cereale, fructe uscate, seminte, susan, ulei de cocos si multe altele, au devenit preferatele mele si alor mei. Inainte de Paste am primit de la ei un colet cu multe produse minunate, unele chiar noi pentru mine si am inceput sa le testez. Si da, pot sa spun ca voi ramane fidela multor produse Sano Vita si va recomand cu toata increderea sa le incercati si voi.
Pentru inceput, am pregatit o tarta cu caju in crusta, o crema delicioasa cu lapte de cocos, la care am adus un plus de culoare si savoare cu niste zmeura. A fost nebunia noastra de week-end!

Ingrediente:
Pentru crusta:
  • 120 gr unt
  • 1 ou
  • 100 gr caju (de la Sano Vita am folosit)
  • 210 gr faina
  • 3 linguri lapte
  • 1 lingurita praf de copt
  • 2 lingurite vanilie
  • un praf de sare
Pentru crema:
  • 400 gr lapte vegetal de cocos (de la Sano Vita am folosit)
  • 2 galbenusuri
  • 3 linguri si 1/2 amidon
  • 5 linguri zahar
  • 300 gr mascarpone
  • 1 lingura coaja rasa de lamaie
  • 1 lingurita vanilie
  • 200 gr zmeura 
Mod de preparare:
Crusta:
Puneti caju in robot si il macinati.
Intr-un bol taiati untul rece, oul, amestecati putin.
Adaugati sarea, praful de copt, vanilie, apoi adaugati caju macinat si faina.
Amestecati bine cu mana, turnati si laptele.
Framantati pana obtineti un aluat nelipicios.

Il inveliti in folie, il dati 30 de minute la frigider.
Dupa acest timp il scoateti, il puneti intr-o tava de tarta (eu am folosit o tava dreptunghiulara), iar cu ajutorul degetelor intindeti aluatul spre margini, inclusiv peretii tavii sa ii imbracati in aluat.
Intepati aluatul cu o furculita.
Asezati hartie de copt peste aluat si puneti niste orez (asta ca sa nu se stranga marginile crustei la copt).
Introduceti tava in cuptorul incins, la 170 de grade, pentru 25 de minute.
Cand este gata, scoateti crusta din cuptor si o lasati sa se raceasca.
Crema:
Intr-o cratita puneti galbenusurile cu zaharul si le amestecati bine cu un tel.
Adaugati laptele vegetal de cocos, amidonul si amestecati pana ce acesta din urma este bine dizolvat.
Transferati cratita pe foc, invartiti continuu pana crema se ingroasa ca o budinca.
Cand este gata, o luati de pe foc, o acoperiti cu folie si o dati la rece.
Cand s-a racit bine crema, adaugati mascarponele si mixati.
La final adaugati vanilia si coaja rasa de lamaie.

Peste crusta coapta rece, puneti zmeura (eu am folosit zmeura decongelata), apoi turnati toata crema si o nivelati.

Dati tarta la frigider 3-4 ore sau chiar peste noapte.
O scoateti de la rece, o decorati cu zmeura, bucati de caju si frunze de menta.
Portionati si serviti.
Sa aveti pofta!












vineri, 13 aprilie 2018

Briose cu spanac si cascaval

Pietele incep sa prinda viata, nu credeti asta? Multe verdeturi, multe legume, de care trebuie sa profitam. Mai renuntam la mancarurile grele, mancarurile cu carne si pregatim retete mai simple si cu mai multe verdeturi. Eu am folosit spanac congelat la aceste briose, dar puteti folosi verde, il opariti putin inainte, il lasati sa se racesca, il scurgeti bine si il tocati. Sunt niste briose foarte bune pentru orice moment al zilei, se pot pregati chiar si pentru un platou cu gustari.

Ingrediente:
  • 2 oua
  • 140 gr smantana de tara
  • 60 gr iaurt
  • 100 gr cascaval 
  • 1 ceapa verde
  • 200 gr spanac tocat congelat
  • 120 gr faina
  • 1 lingurita praf de copt
  • sare
  • piper
  • fasii de bacon
Mod de preparare:
Mai intai puneti spanacul intr-o sita, pentru a se decongela si a se scurge de zeama.
Ouale le bateti spuma cu putina sare si piper.
Adaugati smanatana, iaurtul, amestecati bine.
Ceapa verde o taiati rondele.
Puneti si spanacul decongelat, bine scurs, impreuna cu ceapa verde.
Cascavalul il dati pe razatoarea mare, il adaugati in compotizia de mai sus.
La final incorporati faina si praful de copt, amestecand bine cu un tel.

Luati o tava de briose, imbracati marginile cu fasii de bacon, 2 fasii pentru fiecare briosa.
Dupa, puneti usor compozitia de briose, umpland formele pe 3/4.
Le introduceti in cuptorul incins, la 170 de grade, pentru 25-30 de minute.

Faceti testul cu scobitoarea si cand sunt gata le scoateti din cuptor.
Le luati fierbinti din forme, pentru ca se desprind usor.
Le serviti calde sau reci, sunt bune oricum. Din aceasta cantitate mi-au iesit 7 briose mai maricele.
Sa aveti pofta!




marți, 10 aprilie 2018

Salata cu paste si fasole

Au trecut sarbatorile pascale, incepe sa se incalzeasca afara si de acum salatele sunt tot mai prezente pe masa noastra. De aceasta data, eu am optat pentru o salata cu paste si fasole, consistenta si foarte gustoasa! Daca va place, puteti sa o pregatiti si voi, ca nu este absolut nimic sofisticat! Eu cel mai des folosesc penne, ca si sortiment de paste, nu stiu de ce, dar sunt pastele noastre preferate, dar puteti folosi orice fel de paste.

Ingrediente:
  • 150 gr paste (eu am folosit penne)
  • 1 cutie fasole alba (Sun Food am folosit)
  • 5 linguri boabe de porumb (Sun Food am folosit)
  • 100 gr masline negre fara samburi
  • 8-10 rosii cherry
  • 1 ceapa verde
  • sare
  • piper
  • ulei de masline
  • crema de otet balsamic
Mod de preparare:
Intr-o cratita, puneti apa cu putina sare, o transferati pe foc.
Cand apa clocoteste, dati drumul pastelor si le fierbeti cat scrie pe ambalaj.
Cand sunt gata, le rasturnati intr-o sita si le lasati sa se scurga de tot lichidul.
Fasolea alba o scurgeti de zeama, o clatiti sub un jet de apa rece.
Maslinele le taiati rondele.
Rosiile cherry, spalate, le taiati in sferturi.
Ceapa verde o taiati tot rondele.
Intr-un bol amestecati pastele scurse cu fasolea, maslinele, boabele de porumb, rosiile si ceapa verde.
Presarati sare, piper si putin ulei de masline, apoi amestecati usor.
Deasupra stropiti salata cu crema de otet balsamic, apoi serviti.
Sa aveti pofta!




luni, 2 aprilie 2018

Prajitura cu crema lemon curd

Sa va povestesc putin din experienta mea cu lemon curd. Acum vreo 7-8 ani, am incercat eu sa pregatesc aceasta vestita crema, lemon curd. Fac totul dupa o reteta de pe net si eram nerabdatoare sa o folosesc la o prajitura. Cand am gustat-o, dupa ce s-a racit, avea un gust oribil, nu mi-a placut deloc. Deci, la gunoi cu ea! Acum, dupa ce au trecut anii, totusi am vrut sa fac iarasi aceasta crema, ca imi plac mult cremele cu citrice. De aceasta data a fost un mare succes, a iesit super delicioasa si nu avea acel gust de la prima incercare, deci clar gresisem undeva acum cativa ani 😀😀😀. Am pregatit un blat cu nuca, am amestecat crema de lamaie cu mascarpone, frisca, cateva bucati de piersica si prajitura a iesit minunata! Crema putin acrisoara m-a cucerit! Este o prajitura de pregatit si musafirilor, care sigur o sa fie incantati!

Ingrediente:
Pentru blat:
  • 4 oua
  • 4 linguri zahar
  • 4 linguri ulei
  • 100 gr nuca macinata
  • 3 linguri faina
  • 1 lingurita praf de copt
  • 2 lingurite vanilie
  • un praf de sare
Pentru lemon curd:
  • 4 lamai micute
  • 3 oua
  • 150 gr zahar
  • 100 gr unt de 80% grasime
Pentru crema:
  • 250 gr mascarpone
  • 2 linguri zahar pudra
  • 100 ml frisca lichida
  • 3 jumatati de piersici din compot
  • lemon-ul curd pregatit mai sus
Pentru decor:
  • 100 gr ciocolata alba
  • 30 ml frisca lichida
  • 1 varf mic de colorant pudra rosu
Mod de preparare:
Blatul:
Galbenusurile le mixati cu zaharul pana se albesc, adaugati uleiul.
Incorporati faina, nuca macinata, praful de copt si vanilia.
Albusurile le bateti spuma cu un praf de sare, le incorporati in compozitia de mai sus.
Ungeti cu unt si tapetati cu hartie de copt o tava rotunda cu diamentrul de 26 cm, turnati compozitia si o nivelati.
Introduceti blatul in cuptorul incins, la 170 de grade, pentru 15-17 minute, pana trece testul scobitorii.
Cand este gata, il scoateti din cuptor si il lasati sa se raceasca.

Lemon-ul curd:
Lamaile spalate foarte bine, eu am folosit bio, le radeti coaja, apoi stoarceti zeama pe care o treceti printr-o sita.
Intr-un vas de inox puneti ouale cu zaharul, le amestecati bine cu un tel.
Adaugati zeama de lamaie si jumatate din coaja rasa de lamaie.
Transferati bolul pe baie de aburi, amestecati continuu, pana zaharul se topeste complet, iar crema se ingroasa.
Cand este gata, dati crema deoparte, puneti untul taiat cubulete si amestecati bine pana se incorporeaza.

Lasati sa se tempereze, apoi o acoperiti si o dati la frigider pana se raceste complet.
Crema:
Intr-un bol mixati mascarponele cu zaharul pudra.
Opriti 3 linguri de lemon curd, restul il puneti peste mascarpone, mixati.
Frisca o bateti spuma si o incorporati in crema de mai sus, cu ajutorul unei palete.

Jumatatile de piersici le taiati cubulete.
Blatul rece il asezati pe un platou, montati un inel detasabil in jurul sau.
Ungeti blatul cu lemon curd-ul oprit, puneti jumatati din crema, bucati de piersici, restul de crema si nivelati.

Decorul:
Ciocolata alba rupta bucatele, o amestecati cu frisca lichida si le transferati pe baie de aburi.
Amestecati continuu pana ciocolata este complet topita.
Turnati usor ciocolata topita peste prajitura.
Opriti putina ciocolata topita, puneti colorant rosu si cu un pos cu varful mic, faceti cateva puncte.
Cu ajutorul unei scobitori faceti modelul.
Dati prajitura 3-4 ore la frigider sau chiar peste noapte.
O scoateti de la rece, indepartati inelul, portionati si serviti!
Sa aveti pofta!