duminică, 26 ianuarie 2014

Tort cu crema de cafea, mascarpone si fructe

Astazi am un sarbatorit important in familie, si anume iubitul meu. Am ales sa ii pregatesc un tort cu o crema de cafea, o alta de mascarpone cu fructe si un blat rosu ca sa combin cumva culorile alb-rosu pentru ca este dinamovist si sa desenez cainele sau mai stiu eu ce chiar nu ma pricep. La multi ani iubitul meu! Dumnezeu sa iti dea sanatate tie si celor dragi, sa ai parte de multe bucurii, impliniri, clipe frumoase, ocrotire la tot pasul si multe reusite in viata. O zi minunata!

Ingrediente:
Pentru blat:
  • 9 oua
  • 12 linguri zahar
  • 9 linguri faina
  • 1 lingura si 1/2 pesmet
  • 1 plic praf de copt
  • 3 lingurite zahar pudra cu pastai de vanilie
  • putin colorant rosu praf
  • un praf de sare
Crema de cafea:
  • 250 ml frisca lichida
  • 170 gr ciocolata alba
  • 80 ml cafea preparata
  • 3 linguri visine fara samburi
Crema de mascarpone:
  • 250 gr mascarpone
  • 1 portocala potrivita
  • 100 gr ananas cuburi
  • 2-3 linguri zahar pudra
  • 3 linguri cu varf frisca mixata
Pentru sirop:
  • 1 cana apa
  • 2 linguri zahar
  • cateva fasii coaja de portocala
Glazura:
  • 80 gr ciocolata amaruie
  • 80 gr frisca lichida
  • 150 ml frisca lichida pentru decor
Mod de preparare:
Blatul:
Ouale (de la temperatura camerei) le mixam impreuna cu un praf de sare, zaharul pe care il punem treptat.
Adaugam faina, praful de copt, pesmetul si le incorporam.
La final punem praful de colorant rosu. Impartim compozitia in 3 parti egale.
Ungem o tava, cu diametrul de 26 cm, cu unt, o tapetam cu faina si turnam prima parte de compozitie.
O introducem in cuptorul incins, la o temperatura potrivita, cam 10-12 minute pana este gata prima foaie.O scoatem si o lasam sa se raceasca.
La fel procedam si cu celelalte doua.Puteti sa coaceti si tot blatul o data.

Crema de cafea:
Rupem ciocolata alba bucatele si o punem intr-un bol la topit pe baie de aburi.
In acest timp preparam si cafeaua, dulce, mai amara, asa cum va place.
Cand ciocolata s-a topit luam bolul de pe baia de aburi, punem 1/4 din cafea si amestecam bine.
Adaugam restul de cafea, apoi frisca lichida nemixata si le amestecam pana la omogenizare.
Lasam sa se raceasca la temperatura camerei, apoi dam crema la frigider cel putin 3-4 ore.
Cand o scoatem de la rece va fi tot lichida, dar sa nu va speritati pentru ca totul este foarte bine.
Mixam la viteza potrivita si cand incepe sa se ingroase, marim viteza si o batem pana obtinem o crema spumoasa.

Crema de mascarpone:
Mascarponele il mixam cu zaharul pudra si cele 3 linguri de frisca.
Curatam portocala si o taiem cubulete, ananasul il facem bucatele mici si le incorporam in crema.

Siropul:
Intr-un ibric punem apa, zaharul, fasiile de coaja de portocala si le trasferam pe foc.
Il lasam sa dea cateva clocote apoi il dam deaparte sa se raceasca.
Vom obitne un sirop cu aroma de portocala foarte bun.
Tava in care am copt foile de blat o tapetam cu folie alimentara.
Asezam primul blat, il insiropam, punem circa jumatate din crema de cafea, o nivelam iar deasupra infingem visinele.
Punem a doua foaie, insiropam, crema de mascarpone, ultima foaie si iar insiropam.


Glazura:
Punem ciocolata rupta bucatele impreuna cu 80 ml frisca lichida intr-un vas mai gros.
Le punem la foc mic pana ciocolata este topita in totalitate
O turnam calda deasupra tortului si o nivelam cu o paleta de silicon.
Lasam sa se raceasca la temperatura camerei, apoi il dam la frigider pentru 3-4 ore sau peste noapte.
Scoatem tortul pe un platou si imbracam marginile cu restul de crema de cafea.
Mixam 150 ml frisca lichida si ornam tortul dupa preferinta. Eu am facut niste dungi cu colorant rosu in pos, apoi am pus frisca si am ornat.
Pofta buna!
Sursa de inspiratie crema de cafea..Multumesc mult Laura!




miercuri, 22 ianuarie 2014

Briose cu branzeturi

Ce facem cand avem prin frigider mai multe feluri de branza si nimeni nu le mai consuma? Incercam sa pregatim ceva cu ele ca sa nu le aruncam, pentru ca, sincera sa fiu, nu sunt deloc deacord sa arunc alimente. Mereu zic sa facem putina mancare, sa cumparam mai putine produse doar ca sa nu ajunga la cos pentru ca mi se par destul de scumpe toate. Asa ca le-am combinat si am facut niste briose super bune. Sper sa va placa!

Ingrediente:
  • 4 oua
  • 5 linguri ulei
  • 5 linguri iaurt
  • 60 gr cascaval
  • 40 gr parmezan
  • 100 gr telemea de vaca
  • 60 gr cas de oaie
  • 6-7 linguri faina
  • 1 lingurita praf de copt
  • sare
  • piper
  • marar verde
Mod de preparare:
Ouale le mixam spuma impreuna cu un praf de sare.
Incorporam uleiul apoi iaurtul.
Branzeturile le dam toate pe razatoare.
Adaugam parmezanul cu cascavalul, apoi casul de oaie si telemeaua de vaca.
Faina o cernem, o turnam in compozitia de mai sus impreuna cu praful de copt si un varf de cutit cu piper.
Amestecam usor, iar la final presaram putin marar verde tocat.


Pregatim niste forme de briose din silicon (sau de care aveti) si le umplem pe 3/4 cu compozitia pregatita mai sus.
Le asezam pe o tava de aragaz si le introducem in cuptorul incins la o temperatura potrivita.
Dupa 25 de minute le verificam cu o scobitoare si daca sunt rumene.


Cand sunt gata le scoatem la racorit apoi servim.
Sunt grozave de luat la pachet, pe un platou cu gustari sau langa o cana de ceai, cafea...





luni, 20 ianuarie 2014

Hamburger pregatit in casa

Nu vi se face cateodata pofta de un hamburger? Mie una da, dar sincera sa fiu incerc ca aceasta pofta sa nu fie mai mult de 2-3 ori pe an. In perioada licelului am mancat tare multi hamburgeri, cu multa maioneza, prajiti, destul de nocivi recunosc. Dupa perioada liceului acest lucru a incetat si mancam cam 2-3 pe an. Zilele astea mi-am suflecat eu manecutele, am framantat de chifle, am luat carnita necesara pentru chiftele si de acum incolo cand o sa am pofta o sa imi pregatesc in casa ca sa stiu ce pun in ei si sa ii prepar pe gustul meu. Sunt grozavi si chiar va recomand reteta.

Ingrediente:
Pentru chifle:
  • 400 gr faina
  • 1/2 cana apa 
  • 20 gr drojdie
  • sare
  • 2 lingurite zahar
  • 2 linguri ulei
  • 1 ou
  • susan
Pentru chiftele:
  • 300 gr carne de vita
  • 250 gr carne de porc
  • 1 ceapa
  • sare
  • piper
  • 1 ou
  • patrunjel verde
  • 1 lingura mustar Dijon
  • varza verde
  • rosii
  • sos de maioneza
  • ketchup
Mod de preparare:
Chiflele:
Incalzim apa sa fie calduta.
Drojdia o frecam cu zaharul pana se dizolva.
Intr-un bol punem faina, putina sare, drojdia si amestecam.
Turnam uleiul, apoi apa, treptat, pana aluatul devine nelipicios dar usor de modelat.
Il acoperim cu un prosop curat, il dam la loc cald si il lasam la crescut pana isi dubleaza volumul.

Dupa ce a stat la dospit il rasturnam pe masa de lucru pe care presaram putina faina.
Il impartim in 5 bucati si formam 5 bile.
Le asezam intr-o tava tapetata cu hartie de copt, le mai lasam 10 minute sa dospeasca, apoi batem oul spuma si ungem chiflele.
Deasupra presaram putin susan.
Le introducem in cuptorul incins, la o temperatura potrivita, 25-30 de minute pana se rumenesc frumos.
Cand sunt gata le scoatem, le lasam sa se racoreasca apoi le acoperim.

Chiftelele:
Curatam ceapa si o taiem pe jumatate.
Spalam carnea de vita si de porc, o taiem bucati potrivite si o trecem prin masina de tocat impreuna cu ceapa.
Intr-un bol punem carnea tocata, putin patrunjel verde tocat, oul, mustarul, sare si piper dupa gust.

Amestecam bine cu mana pana obtinem o compozitie omogena.
Ungem o tigaie grill cu putin ulei, formam chiftele cam cat o palma si le punem la copt.
Le rumenim frumos pe ambele parti, apoi le scoatem pe un platou. Din aceasta compozitie am obtinut 6 chiftele.


Varza o spalam, o taiem fidelute si o frecam cu putina sare, iar rosiile le taiem rondele.
Taiem chiflele pe jumatate, punem cate o chiftea, 2 felii de rosie, putina varza, sos de maioneza si ketchup deasupra.
Se servesc calzi. Pofta buna!




sâmbătă, 18 ianuarie 2014

Tort cu crema de unt si nuca

Pentru acest week-end am ales sa fac un mic tortulet cremos, cu nuca, aromat, ce mai o nebunieeee....Vi-l recomand cu mare drag!

Ingrediente:
Pentru blat:
  • 8 oua
  • 8 linguri zahar
  • 2 linguri si 1/2 cacao
  • 2 linguri si 1/2 pesmet
  • 4 linguri nuca macinata
  • 3-4 linguri faina
  • 1 praf de copt
  • 1 praf de sare
  • 2 lingurite zahar pudra cu pastai de vanilie
  • coaja rasa de portocala
Pentru crema: 
  • 250 gr unt 80% grasime
  • 2 linguri crema de ciocolata
  • 200 gr nuca macinata
  • 90 ml lapte
  • 120 gr zahar pudra
  • 1 lingura rasa de cacao
  • 3 linguri crema de lichior de cafea (optional)
  • 1 lingurita esenta de vanilie
Pentru sirop:
  • 1 cana apa
  • 2 linguri zahar
  • 1 lingurita esenta de vanilie
Pentru decor: 
  • 8 jumatati miez de nuca
  • 3 linguri zahar
  • fulgi de ciocolata alba

Mod de preparare:
Blatul:
Separam ouale si mixam albusurile spuma cu un praf de sare apoi incorporam zaharul.
Adaugam galbenusurile si zaharul pudra cu pastai de vanilie.
Intr-un bol punem praful de copt, faina, pesmetul, cacaoa, nuca macinata si le amestecam bine.
Le punem treptat peste compozitia de oua, coaja rasa de portocala si invartim cu o paleta de silicon.

Ungem o tava mare de aragaz cu margarina, o tapetam cu hartie de copt, turnam compozitia in ea si o nivelam.
Introducem tava in cuptorul incins, la o temperatura potrivita pentru 20-25 de minute.
Cand este gata il scoatem din cuptor si il lasam sa se raceasca.
Indepartam putin din margini, apoi taiem 3 bucati egale de blat pe latime.

Crema:
Infierbantam laptele, il turnam peste nuca macinata sa o oparim si lasam sa se raceasca.
Untul de la temperatura camerei il mixam spuma impreuna cu zaharul pudra.
Adaugam crema de ciocolata, crema de lichior,  vanilia apoi nuca racorita si mixam bine.
Impartim crema in 3 parti egale.

Siropul:
Amestecam toate ingredientele, le punem pe foc pana se topeste zaharul apoi il lasam sa se raceasca.
Pe un platou asezam prima bucata de blat, insiropam si ungem cu prima parte din crema.

Asezam al doilea blat, insiropam, ungem iar cu crema, iar blat, iar insiropam si punem si ultimul strat de crema.
Cu o lingurita facem mici adancituri.
Decorul cu nuca:
Caramelizam 3 linguri de zahar.
Infingem niste scobitori in jumatatile de miez de nuca, le trecem prin caramel si le asezam pe o hartie de copt pana se intaresc putin. ( De aici am preluat ideea acestui decor. Multumesc Ela).
Cu acestea decoram tortul, presaram si cativa fulgi de ciocolata alba apoi il dam la rece.
Este un adevarat deliciu!
Sursa de inspiratie










joi, 16 ianuarie 2014

Mini tarte cu sardine si ghebe

O gustare usor de preparat pentru cei care iubesc pestele si sunt potrivite pentru a fi luate la pachet. Ideea a pornit de la Edith!

Ingrediente: 
  • 300 gr aluat foietaj
  • 1 conserva sardine in sos de rosii (eu am avut de la Sun Food si vi le recomand)
  • 1 canita ghebe in sare
  • parmezan
  • busuioc uscat
  • 1 ou
Mod de preparare:
Foietajul il punem la dezghetat la temperatura camerei.
Ghebele le lasam o ora in apa la desarat, le fierbem cam 20 de minute si le punem la scurs intr-o sita.
Desfacem conserva si scoatem usor sardinele pe o farfurie.
Parmezanul il facem fasii subtiri cu o ustensila de curatat legume.
Presaram faina pe masa de lucru si asezam aluatul dezghetat.
Intindem putin foaia in forma dreptunghiulara si il taiem in 5 bucati.
Pe marginea fiecarei bucati trasam un chenar dar cu grija sa nu taiem aluatul pana jos, iar mijlocul il intepam cu furculita.
Ungem o tava cu margarina, o tapetam cu hartie de copt si asezam patratelele de aluat.
Ungem fiecare bucata in parte cu sosul tomat din conserva, punem cateva fasii de parmezan, ghebe, bucati de sardine si iar parmezan.


Deasupra presaram putin busuioc uscat.
Batem oul spuma si ungem chenarul.
Introducem tava in cuptorul incins pana se rumenesc marginile mini tartelor.


Le scoatem la racorit cand sunt gata apoi le servim.






marți, 14 ianuarie 2014

Turte cu branza fondue

Aveam prin frigider o cutie de branza fondue Delaco si am zis sa fac ceva cu ea. Mi-au trecut prin cap vreo 3-4 retete insa m-am gandit eu ca ar fi frumos sa imbin putin traditionalul cu modernul, daca pot sa spun asa. Au iesit niste pufosenii cu interior cremos de te lingi pe degete. Va poftesc si pe voi la degustat pentru ca inca sunt calde!

Ingrediente:
  • 400 gr faina
  • 20 gr drojdie
  • 2 lingurite zahar
  • 1 lingurita chimen
  • sare
  • 1/2 cana de apa 
  • 2 linguri ulei
  • 1 cutie branza fondue Delaco
Mod de preparare: 
Apa o punem intr-un ibric si o asezam pe foc pana devine calduta.
Turnam faina cernuta intr-un bol.
Drojdia o dizolvam cu zaharul, o adaugam peste faina, dar si chimenul si putina sare.
Amestecam usor cu mana, apoi punem apa treptat, framantam pana obtinem un aluat nelipicios dar usor de modelat.
La final picuram uleiul si mai framantam circa 2 minute.
Acoperim bolul cu un prosop curat, il lasam sa dospeasca la loc cald circa o ora.


Dupa ce a trecut acest timp, presaram faina pe masa de lucru, rasturnam aluatul si il impartim in 7 bile egale.
Luam fiecare bila si intindem o foaie potrivit da subtire.
Pe o jumatate din foaie punem o lingura de branza, venim cu cealalta jumatate de aluat deasupra iar capetele le presam cu o furculita. Procedam astfel pana terminam toate turtele.


Incingem o tigaie antiaderenta, punem cate doua turte si le rumenim frumos pe ambele parti.


Cand sunt gata le scoatem pe un platou si le servim calde fie simple, fie cu o salata, un gratar sau ce va mai place!
Pofta buna!